Обучение

На 15.10.2018г. в ДГ„Детски свят“ стартира Проект на тема: Педагогическа практика „Утринна приказка“

На 15.10.2018г. в ДГ „Детски свят“ гр.Полски Тръмбеш стартира Проект/апробация/ – под ръководството на Ваня Трайкова – Главен експерт  Дирекция – „Образователни проекти и програми“ към МОН, проф. дн Даниела Тасевска –  декан на катедра психология към ВТУ „Св.Св.Кирил и Методий“, доц. д-р Емил Бузов – директор на педагогически колеж Плевен със специалност „Иновации и управление на образованието“ на тема: Педагогическа практика „Утринна приказка“/ адаптационен психолого-педагогически и методически практико-приложен модел за съвместна работа на учители и представители на семейната общност в периода на постъпване на децата в детската градина.
В проекта ще вземат участие учители, директори, експерти по предучилищно възпитание само от пет области – София, Велико Търново, Плевен, Сливен и Пазарджик. От всяка област са избрани по три детски градини, като ДГ „ Детски свят“ гр. Полски Тръмбеш е една от тях.
Този проект е допълнителна възможност за образователно развитие, което осигурява на учителите и членовете на семейната общност да работят заедно за да създадат условия за по лесно и бързо адаптиране на децата на 2 и 3 годишна възраст, които за първи път тръгват на детска градина.
На първата родителска среща, са представени основните моменти от  политиката на образователната институция, като:
– история, развитие и възможности;
– основната Мисия, Визия, Глобална цел и ценност, които детската градина ще реализира през следващите години;
– съдържание на Програмната система;
– съдържание на образователните  направления и възможности за доброволчество от страна на семейната общност;
На първата родителска среща родителите са запознати с процедурата за провеждане на педагогическа практика  „ Утринната приказка“.
– изработване на график за посещения в занималните при провеждане на съвместни дейности, като за това се предложи и подпише  „Споразумение за сътрудничество“;
– предлагане на вариант в който денят да започва с участието  на представителите на семейната общност – 9 ч.
Целта е членовете на семейната общност на всяко дете да се включват ежедневно в дейността на групата – сутрин от 9.00ч. – 9.30ч.,  като разказват на децата кратки интересни приказки, след предварително направен инструктаж с учителките на групата от предния ден. Включват се в подготовката на нагледни материали – картини, кукли, мултимедийни слайдове, дидактични материали и други риквизити подходящи за съответната приказка.
Направено беше предварително проучване на родителите на всяко дете от групата за получаване на първоначална представа за семейната общност на приетите деца. Разговорите с родителите се провеждат в стая на семейството/ обособено помещение/.
Разработен е седмичен списък за участие на представителите на семейната общност в провеждането на  педагогическата практика „Утринна  приказка“ с посочената приказка за деня и нейният разказвач.
По време на организацията и провеждането на така наречените „технологични насоки“  са направени следните стъпки:
– Създаване на подходящо образователно пространство за провеждане на „Утринната приказка“;
– Предварително изработване на тематичен план как да се използва съдържанието или героите на приказката в последващите дейности, планирани за деня по съответните образователни направления;
Въвеждане и представяне на госта за деня;
– Създаване на необходимата атмосфера за началото на педагогическата практика „ Утринна приказка“;
– Кратък анализ на съдържанието по формулата „Един въпрос- няколко отговора“
– Изразяване на благодарност от учителя и децата към госта;
– Обща снимка след всяка „Утринна приказка“ за изготвяне на фото история  в края на годината;
– Съхранение на материалите, които да послужат за изработване на първата детска книжка в края на годината от всяко едно дете;
– Представяне на постиженията на децата пред родителите на семейната общност в края на годината;
– Създаване на условия за драматизация на избрана от децата приказка заедно с представителите на семейната общност.
По време на апробирането на педагогическата практика  „Утринна приказка“ ще се провежда периодична оценка/самооценка относно ефективността на педагогическата практика с участието на учители и директори от включените в пилотното прилагане на модела предучилищни институции и експерти от РУО  от пет области в България .
Представителите на семейната общност ще бъдат включени в друг вид проучване, което ще изследва тяхната удовлетвореност относно успешната адаптация на постъпващите деца в детската градина и тяхното емоционално, социално и цялостно развитие.

Обучение. ГЛОБАЛНА ЦЕЛ

Осигуряване на качествена възпитателно-образователна услуга в ДГ „Детски свят“ гр.Полски Тръмбеш за цялостно развитие на децата и подготовка за училище чрез прилагане на адекватна и гъвкава програмна система съобразно променящите се специфики за всяка учебна година от висококвалифицирана, мотивирана и загрижена педагогическа общност в доминиращите условия за прилагане на игровата дейност в дневният режим на децата.
Програмна система за учебната 2017-2018г. е част от Стратегията за развитието на детската градина за  периода 2016-2020г.
В Програмната система са включени:
– Подходи на педагогическо взаимодействие,
– Форми на педагогическо взаимодействие ,
– Разпределение на основните форми на педагогическо взаимодействие по образователни направления и възрастови групи,
– Седмично разпределение на основните форми на педагогическо взаимодействие по образователни направления и възрастови групи,
– Тематично разпределение за всяка възрастова група,
– Методи и форми за проследяване на постиженията на децата,
– Механизъм за взаимодействие между участниците в предучилищното образование.
Проследяване на постиженията на децата се извършва ежедневно от учителките по групи.
Резултатите от възпитанието, образованието и социализацията на децата по образователни направления за всяка възрастова група се извършва чрез диагностициране в началото и края на всяка учебна година.
Развиване на ключови компетентности предприети в рамките на системата за учене през целият живот:
– Компетентности в областта на българския език, умения за общуване, умения за учене,
–  Социални и граждански компетентности, културна осъзнатост и умение за изразяване чрез творчество, умение за здравословен начин на живот.
В ДГ „ Детски свят“ образователната работа се осъществява  с учебните помагала на издателство „Изкуства“ гр. София, избрани  от педагозите на групите с Решение на Педагогически съвет.
Планирането е гъвкаво и мобилно, съобразено с Държавните образователни стандарти  по образователни направления и ядра, както следват:
1. Български език и литература
2. Математика
3. Околен свят
4. Изобразително изкуство
5. Музика
6. Конструиране и технологии
7. Физическа култура
Допълнителни форми:
1. Игри
2. Утринна гимнастика
3. Творчески занимания по интереси
4. Празници и концерти
5. Развлечения
6. Куклени театри
7. Разходки и екскурзии сред природата.
Учителския колектив гради подходяща подкрепяща среда, включваща позитивна атмосфера :
– модулни центрове за игра, творчество и учене – дейности, които стимулират правото на избор на детето, самостоятелност и отговорност;
– изработване на  постер с правила за всяка група, които да се спазват от деца, родители, учители;
– модели на поведение с децата по посока възпитаване в толерантност, разбиране, съчуствие, взаимно доверие;
– педагогически инициативи за работа с родителите чрез създаване на атмосфера за дейности в детската градина с цел поемане на отговорност и споделени ценности между педагогически екип, деца и семейство.